İzmir Spa
İzmir Spa Ornament Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Galeri Medya İletişim
İzmir Spa

SPA  l  TÜRK HAMAMI  l  SAUNA  l  FITNESS  l  HAVUZ  l  VİTAMİN BAR  l  FİYAT LİSTESİ


ImgTop
ImgBottom
 


 

İnsan Organizması

Masaj, vücuttan birçok değişik enerji akımını alarak daha sağlıklı zihin , ruh ve daha sağlıklı bir beden sağlamaktadır. Masajın tarihi yüzyıllar içerisinde kaybolmuştur. Eski kullanılan teknik Asya kıtasında tedavi ve ağrı kesici olarak kullanılmakta ve kişinin vücudunun ağrılı noktalarına dokunarak yapılmaktaydı. Bugünlerde batılılar masajın tedavi edici etkisini kasların ve sinirlerin gerginliğinin rahatlatılması için kullanmakta. Masajın insan organizması üzerine birçok fizyolojik etkisi bulunmaktadır. Doğru yapılan bir masajdan sonra insan vücudunda haz verici bir sıcaklık hisseder ve sağlığında genel bir iyileşmeyi görür. Organizmanın bir bütün olduğu düşünülürse, teorik olarak masajın lokalden başlayarak organizmanın bütününü etkileyeceği aşikardır.
 
•Damar, sinir ve hormonal yapıların uyarılması hücresel faaliyetleri hızlandırır.
•Venöz dolaşımın hızlanmasıyla beraber dokuların beslenmesi ve oksijenle zenginleşmesi sağlanır.
•Venöz dönüşümün arttırılması ile metabolik artıkların dokulardan uzaklaştırılması         daha çabuk olur.
•Doku hormonlarının salgılanması ile kılcal damarlar genişler.
•Deri üzerinde sıvazlamanın etkisiyle deri gerginliği ve parlaklığında artma olur.
•Genel etki yatıştırıcı ve huzur verici bir etki yaratır.
•Nöro fizyolojik bağlantılar nedeniyle masajla mide, safra ve bağırsak fonksiyonlarında  olumlu etkide bulunmak mümkündür.


Masaj maniplasyonları uygulanırken efloraj ile masaj başlanır. Efloraj ısıtma demektir. Eflorajdan sonra deride hiperemi (derinin kızarması-ısınması) meydana gelir. Böylece kan dolaşımı artar. Masaj daima periferden (kalbe uzak olan yerden) yani ayaklardan başlar başa kadar devam eder. Dolaşım hızlandıkça vücudun kan dolaşımı da artacaktır. Bunun sonucu ise kanın içinde bulunan serbest radikaller dediğimiz oksudanlar (kadminyum, karbon dioksit, alüminyum, kurşun, cıva, vs.) idrar ve ter yoluyla dışa atılacaktır. Bu durum vücudun immünis sistemini (bağışıklık sistemi) güçlendirecektir. Kaslardaki fibrosit dediğimiz kas sertliklerinin giderilmesinde, stresin
atılmasında, spor müsabakalarından önce ve sonra yapılacak spor masajları kaslarda
biriken laktik asidinin atılmasında yorgun ve hasta olan organın tekrar eski hali gelmesinde, felçlilerde bu nedenlerle masajın büyük yararı bulunmaktadır.

Önemli olan masaj yaptıran kişinin rahat ve keyifli bir ortamda kendini zinde ve dinlenmiş hissetmesinin sağlanabilmesidir. Genellikle masaj yağı ile yapılır ancak isteğe bağlı olarak bazı durumlarda kayganlaştırıcı malzeme kullanmadan da klasik masaj uygulamak mümkündür. Belirli noktalara kişinin verdiği tepki ile bu temsil edilen bölgedeki problem saptanmaya çalışılır ve gerekli manuplasyonlarla bu bölgedeki sorun giderilmeye çalışılır. Avrupa’da masajın yaygınlaşması 18 ve 19. yüzyılları bulur. Bu tarihlerde İsveçli bir doktor, tıbbi jimnastik ve masajı yeniden su yüzüne çıkararak geliştirmiştir. Bu keşif öylesine değerli sayılmıştır ki, kraliyet ailesi ona bir ödül vermiştir. Ve batı dünyası böylece, “İsveç Masajı” nı benimsemiştir. Masajı yapan da, yapılan da bir meditasyon içine girer..Masaj yapılırken, kan dolaşımı hızlanır ve vücudumuzdaki oksijen oranı artış gösterir. Akciğerlerimiz genişler, daha rahat ve daha derin nefes almaya başlarız. Bu arada dış dünya ile ilgimiz kesilir. Sadece kaslarımızın, yumuşak dokularımızın neşesini paylaşır, onların gevşeme ve mutluluk çağrısına kulak veririz.