İzmir Spa
İzmir Spa Ornament Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Galeri Medya İletişim
İzmir Spa

SPA  l  TÜRK HAMAMI  l  SAUNA  l  FITNESS  l  HAVUZ  l  VİTAMİN BAR  l  FİYAT LİSTESİ


ImgTop
ImgBottom
 

Masör Etik Kuralları & Özellikleri

• Masörün el kol bacak ve ayağının sağlam olması gerekir, uzun çalışma süresine tahammül edecek kapasitede olmalıdır.

• Bulaşıcı hastalıklar, cilt hastalıkları. Solunum ve dolaşım hastalıkları olmaması gerekir.

• Masör Zeki bilgili ve sürekli yeni bilgilerle kendini geliştirmesi gerekir.

• Masörlük yapan kişi her iki cinse de masaj yaptığından yaptığı iş hem suiistimal etmeye hem de ettirmeye müsait bir meslektir. Bu yüzden masörün ciddi bir meslek ahlakına sahip olması gerekir.

• Masörlük mesleği yardımcı tıp branşıdır, hiçbir sapkınlığa izin vermez ve aksi diğer suçlulara göre çok ağır cezalandırılır.

• Masör sinirli olmamalıdır, sabırlı ve sinirlerine hakim olabilmelidir.

• Genel kültür açısından kendini her konuda geliştirmeli konuşmak istemeyenle fazla konuşmamalı, konuşmak isteyenle de her konuda konuşabilmelidir.

Masör meslektaşlarını kötülememeli ve müşterilerinin kendisine anlattığı bilgileri bir üçüncü şahsa anlatmamaları meslek ahlakı açısından çok önemlidir. Kendisine iş sağlayana komisyon vermemeli ve fazla para almak için lüzumsuz şeyler icat edip uygulamamalıdır.

Masör vücut temizliğine çok dikkat etmelidir sıcak günlerde sık sık banyo yapmalı oda sıcaklığını terlemeyecek düzeyde tutmalı ter hasta üzerinde iyi bir intiba bırakmaz. Ağız kokusu da bir masörde çekilecek şey değildir hele sarımsak gibi yada pastırma gibi keskin koku çıkartan şeyler yememelidir. Herhangi bir şey yemeden de ağız kokusu varsa kokuyu silici nane şekeri ve başka kokulu şekerler tavsiye edilir. Vücut kokusu varsa kokuyu silici bir parfüm kullanılabilir.

Masör her masajdan önce ve sonra ellerini yıkamalı tırnaklarını kısa ve yuvarlak olarak kesmeli masaj esnasında tırnakları müşteri tarafından hissedilmemelidir. Masör ellerinde yara oluşmamasına çok dikkat etmelidir en büyük sermayesi olan ellerinden yaralanmamaya özen göstermelidir. Elleri temiz olsa da müşterinin yanında ellerini yıkamalıdır. Bu iyi bir intiba için gereklidir.

Günümüzde değişik bitkisel yağlardan parfüm karıştırılarak elde edilen hazır yağlar vardır, Bebek yağları da kullanılabilir. Bütün bunların yanında bitkisel yağlardan ayçiçek yağı yada zeytin yağına parfüm yada limon suyu karıştırılarak da kendi yağınızı oluşturabilirsiniz.

Masör, masaj yapacağı kişi hakkında bir bilgiye sahip olmalı ne için masaj yapacağını çok iyi bilmelidir. Masör, masaj yapacağı kişinin fizyolojik ve psikolojik durumunu,  masajın etkilerini, masajın tekniğini yeteri kadar bilmesi gerekir. Fiziki temas, masör ile hasta arasında yakın bir ilişki kurar. Burada masör anlayışlı, nazik ve güler yüzlü olmalıdır. Fakat samimiyeti hiçbir zaman ileri götürmemeli, şahsi olmamalıdır.  Masörün kıyafeti mesleğine uygun olmalıdır.